В арсеналі домашньої побутової техніки ви напевно зустрінете робот пилосос. І не дивно. Пристрій допомагає підтримувати чистоту вдома без надмірних фізичних зусиль. Хоч у моделей і різні функціональні можливості, принцип роботи у них один і той самий. У статті ми детально розберемо, як влаштований робот пилосос.
Як влаштований робот пилосос
Робот-пилосос самостійно пересувається кімнатою, збираючи пил, пісок, шерсть і крихти, що зустрічаються на шляху. У гаджета немає дротів, він працює завдяки вбудованому акумулятору. Усі дії контролюються процесором, а за потужність всмоктування відповідає двигун. Робота пилососа реалізується відразу декількома системами.
Система переміщення
Пристрій з легкістю маневрує по підлозі. Це можливо завдяки парі бічних коліс, що забезпечують рух, і одного ролика. Останній елемент знаходиться спереду і задає напрямок. Що більший діаметр коліс, то вищі перешкоди долає пилосос. Девайси здатні переїжджати пороги висотою до 2 см.
Система збору сміття
За збір пилу і бруду з підлоги відповідає система очищення, що складається з однієї або двох бічних щіток і щітки, що обертається, у вигляді валика.
Маленькі бічні волоті захоплюють смітинки й направляють їх до турбощітки, яка змітає частинки до впускного отвору бака. Спеціально розроблена конструкція очисних пристосувань запобігає заплутуванню волосся або шерсті навколо валика. Різна жорсткість щетини та гумові вставки дають змогу ретельніше підбирати сміттєві частинки на гладких і м'яких поверхнях. Бак для сміття знімний, місткість коливається в межах 250-800 мл.
Фільтрувальна система
Перед тим, як потрапити в сміттєвий контейнер, вхідний потік проходить стадію фільтрації. На виході з пилососа повітряні маси також піддаються очищенню, щоб запобігти потраплянню шкідливих мікрочастинок назад у приміщення. Сучасні роботи пилососи оснащені різними типами фільтрів:
- Сітчасті моделі затримують великі частинки.
- У модулів HEPA немає рівних з очищення, вони усувають 97% пилу й алергенів розміром до 0,1 мікрона.
- Антибактеріальні фільтри видаляють віруси й мікроорганізми, створюючи в будинку здорове середовище.
Система навігації
Основою роботи пилососів роботів є навігаційні системи, такі як лазери, камери або гіроскоп. Завдяки їм девайс здатний орієнтуватися в просторі та здійснювати не хаотичні, а впорядковані рухи. Датчики інтелектуальної системи сканують приміщення і створюють віртуальну карту для прибирання, щоб робот переміщався за оптимальним маршрутом без втручання з боку користувача. Датчики бувають різних типів: одні дають змогу обходити стільці, дивани та інші перешкоди, інші – розпізнають краї підлоги та захищають пристрій від падіння.
Як заряджається робот пилосос
Для автономної роботи у приладу передбачено вбудований акумулятор ємністю від 1300 мА⋅год до 5000 мА⋅год і вище. Ресурсу відповідно вистачає для прибирання тривалістю від 30 хвилин до 3-4 годин. Чим довший час роботи, тим більшу поверхню робот зможе очистити без необхідності підзарядки. Бюджетні моделі заряджаються через адаптер, їх необхідно самостійно підключати до розетки. Дорожчі та сучасні роботи пилососи оснащені док-станціями для зберігання і для зарядки. Більшість моделей оснащено функцією автоматичного повернення на базу – коли рівень заряду батареї падає до певного значення (приблизно до 20%), робот повертається на станцію для поповнення енергії, а потім відновлює прибирання з того моменту, на якому робота перервалася.
Як робот пилосос миє підлогу
Моделі з функцією миття підлоги додатково оснащені спеціальним резервуаром для води й накладкою з мікрофібри. Під час роботи пилосос розподіляє воду по поверхні за допомогою насоса, а потім, рухаючись вперед-назад короткими рухами, видаляє з підлоги засохлі плями та інший бруд за допомогою серветки. Допускається використання мийних засобів для більш ефективного очищення і надання підлозі свіжості. Деякі моделі дають змогу регулювати інтенсивність миття залежно від типу поверхні, що очищається.
Як роботи пилососи прибирають у кутах і вздовж стін
Важливе значення для якості прибирання має корпус пристрою. Полегшує видалення бруду з кутів і вздовж плінтуса квадратна або D-подібна форма. У круглих моделей – вся надія на бічні щітки. Їхні вусики виступають за корпус, щоб захоплювати сміття на відстані від пилососа.
Чи буде робот пилосос прибирати шерсть тварин
Особливо гостро питання чистоти стоїть, якщо в будинку є улюбленці. З допоміжним прибиранням робот-пилосос впорається не гірше за звичайний, але в таких моделей мають бути такі характеристики:
- дуже висока потужність всмоктування (не менше 4000 Па);
- хороша система фільтрації (з HEPA-вкладишами);
- спеціально розроблена щітка (турбований валик із жорсткою щетиною і гумовими лопатями);
- місткий контейнер, в який помістяться клапті шерсті в період активного линяння домашнього улюбленця.
Порада! Добре, якщо в агрегаті буде передбачена функція миття підлог. Завдяки їй пилосос не тільки збере волосся, а й видалить відбитки лап, залишені вихованцем на ламінаті, плитці або лінолеумі.
Як робот пилосос справляється з килимами
Окремі моделі роботів пилососів призначені для прибирання специфічних поверхонь, зокрема килимів. Деякі пристрої розпізнають підлогове покриття: при заїзді на палас робочі параметри автоматично переналаштовуються під очищення підстилки. Наскільки якісно пилосос чиститиме килим, залежить від двох чинників – типу щітки та потужності всмоктування. Тут ідеальні моделі з щільною щетиною, вони легко очистять м'яку поверхню. Роботи-пилососи ефективно прибирають килими з коротким і середнім ворсом, але на доріжках з довгою бахромою техніка може "застрягти".
Як працює робот пилосос із функцією самоочищення
Робот-пилосос із самоочищенням – чудове рішення для людей, які страждають на алергію. У док-станцію пристрою вбудовано вакуумний насос і контейнер для сміття, які автоматично спустошують бак пилососа від бруду, що накопичився. Процес відбувається в закритій системі, що зводить до мінімуму контакт користувача з пилом. Встановлений мішок вміщує до 3 літрів сміття, про його заповнення повідомить спеціальний індикатор.
Як керувати роботом пилососом
Робот пилосос запускається кнопкою на корпусі, пультом, який часто поставляється в комплекті, голосовими командами (Google Assistant, Amazon Alexa тощо) або зі смартфона. Найзручніше це робити через додаток. Роботи прибиральники оснащені бездротовим підключенням до мережі Wi-Fi для підключення до мобільних гаджетів. Використовувати телефон або планшет можна для вмикання і вимикання обладнання, відстеження його роботи або планування графіка прибирання.
Зробімо висновки
Як бачите, влаштування і принцип роботи робота-пилососа прості. Щоб користуватися таким пристроєм, не потрібні спеціальні знання – він усе зробить самостійно.