Однією з основних характеристик у роботах пилососах є система навігації, яка стоїть поряд з такими числами як ємність акумулятора та сила всмоктування. Від орієнтування безпосередньо залежить якість та ретельність прибирання. Коли робот хаотично їздить по приміщенню, прибирає і пропускає одні й ті самі ділянки, то коефіцієнт користі від такого прибирання тяжіє до нуля. У матеріалі ми розглянемо яка система навігації найчастіше встановлена ​​у роботах пилососах і чим вони відрізняються.

Комп'ютер на коліщатках

Насправді роботи пилососи - це комп'ютери, які обробляють досить великий масив інформації. У більшості є процесор, пам'ять, передача та обробка даних. Сучасні моделі конструюються з урахуванням штучного інтелекту, щоб розрізняти перешкоди й самостійно будувати маршрут. Розглянемо поетапно, які у роботів бувають "органи дотику" та способи орієнтування у просторі.

Датчики висоти

Є додатковими у системі орієнтування. Це зберігачі пилососа, то завдяки чому він не стрибає у прірву. Вони розташовані під капотом. Коли пилосос під'їжджає до сходів і фіксує одним із датчиків порожнечу, пристрій розгортається і їде в іншому напрямку. Ці датчики можуть зіграти злий жарт з користувачами у яких є чорні килими або інше покриття для підлоги чорного кольору. Пилосос фіксує чорний як прірву і відмовляється прибирати поверхню. Це питання можна вирішити тільки в додатку, в режимі користувача.

Гіроскоп

Напрямок руху змійкою. Поетапно, лінія за лінією, пилосос чиститиме приміщення. Це базова функція, добре, коли гіроскоп є частиною навігації, одним з “органів” великої системи. Коли гіроскоп – це єдине, що відповідає за навігацію, якість такого прибирання, м'яко кажучи, посередня. Якщо на шляху зустрічатимуться предмети, то робот може збитися з курсу та пропускати брудні ділянки.

Відео орієнтування

Це досить чітка система навігації. Роботу не страшні перепони, складіть хоч лабіринт з меблів, він чудово орієнтується у просторі та почистить кожен доступний куточок у приміщенні. На жаль, на один значний плюс такий робот має цілу низку мінусів. Один із головних – порушення приватності, пилосос записує відео вашої квартири. Гучний скандал тому доказ, коли в інтернеті з'явилося відео з камери робота пилососа, як господар квартири займається своїми справами у вбиральні. І друга проблема, пилосос вимагає додаткового освітлення, тобто ви не можете його запустити на прибирання вночі, у повній темряві робот втрачає орієнтацію, вдаряється об предмети та пропускає ділянки.

Лазерна навігація Lidar

У роботі вбудований лазерний лідер, аналогічна система використовується в безпілотних машинах. Пилосос також чудово орієнтується у просторі, у будь-який час доби, незалежно від освітлення. Єдиним недоліком такої системи є розташування лідара, найчастіше він знаходиться на кришці пилососа, через це пилосос не може заїжджати під низькі дивани або шафи, найчастіше ця висота не вище 8 см. Що дорівнює висоті середнього пилососа. Роботи пилососи з лідаром останнього покоління малюють карту приміщення, і коли в характеристиках написано LIDAR 3D у вас буде можливість переглядати карту свого приміщення в 3D,що не впливає на функціонал і якість прибирання, проте напрочуд симпатично виглядає на картинці.

Карта у смартфоні

Окремо хочеться зазначити роботу робота пилососа з побудовою карти приміщення у додатку. Після першого збирання робот намалює досить точну карту приміщення, він це робить для того, щоб ви могли виділити якісь особливі ділянки в квартирі. Наприклад, вам потрібно, щоб робот пропилососив за довгими шторами або на чорному килимі, а вбудовані датчики не дозволяють йому цього зробити, виділіть на карті необхідну ділянку та вкажіть, що там необхідно пропилососити. Робот прибере у необхідних місцях. Також у додатку ви можете бачити журнал прибирання та програмувати пилосос на якийсь певний графік, залежно від приміщення та часу доби.

Комплекс датчиків

Майже всі сучасні моделі комплектуються цілою системою датчиків, це може бути:

Lidar+гіроскоп+датчики перепаду висоти+розпізнавання предметів. Таке поєднання забезпечує прекрасне орієнтування в місцевості, попри освітлення та перешкоди. Якщо у робота буде сідати акумулятор і він поспішить на зарядку, то після зарядки повернеться на місце де припинив прибирання і завершить чищення.

LIDAR+DToF. Лазерна навігація доповнена опцією виявлення предметів. Якщо улюблений пес поцупив капець і приховав його в дальньому кутку квартири, то пилосос відобразить знахідку на карті у смартфоні. Робот не тільки акуратно об'їде предмет, але й повідомить вас про такі перепони у додатку.

Lidar+камера зі штучним інтелектом. Це блискуче орієнтування у просторі. Пристрій розпізнає перешкоди, з кожним оновленням він навчається, запам'ятовує предмети та об'їжджає їх не прибираючи, тому можуть бути досить великі прогалини в збиранні. Ви можете включити штучний інтелект або попросити не втручатися у процес прибирання. Таке поєднання датчиків і технологій говорить про те, що майбутнє вже настало, але такий варіант підходить для сміливих користувачів, які не бояться побачити приватне відео із собою у головній ролі в інтернеті.